Wpisz login i hasło, następnie kliknij zaloguj się.

Kliknij zarejestruj się by założyć konto na doop.pl
Interviews
Forum
Ateliers
Articles
Our artists
Events
Publication

Chodnik - Szyb - W starym ogrodzie coś się pojawiło Senny las 2 - Tancerka -  - Akt -
Do Redakcji: czy w Polsce nie ma nikogo kto by mógł to...
Obrazy - OK. Lecz Galeria popsuta !!!
Yes,it is a pity we can not view our pictures here...

Art gallery, paintings, sculpulture, free archive for every one.

Outstanding
Painting and Graphick
Stained glass
Sculpture
Other
PC Graphick
 
Inform about news:
 
 
Art Gallery - paintings, sculpulture.

Art Gallery promote
young artist. Give
no limited access to
put your paintings,
sculpulture in
our website.
We give you
free website aswell.
www.
YourName.doop.com
 
DOKąD ZMIERZA WSPółCZESNA TWóRCZOSC
 
DOOP (Data: 2008-02-17 14:36:42)

Dokąd zmierza współczesna twórczość. 

Żyjemy w dobie bardzo dynamicznego rozwoju techniki gdzie wszystko dąży do miniaturyzacji i sprowadzenia do postaci cyfrowej, nawet twórczość artystyczna. Nie ma co się wzbraniać przed takimi wynalazkami jak komputer, który jest jednym z największych wynalazków naszych czasów, służącym nie tylko rozrywce, ale przede wszystkim jest narzędziem pracy. Początkowo miał służyć do przeliczania i kalkulacji, ale dzięki nieustannemu ulepszaniu i unowocześnianiu tegoż urządzenia, komputer stał się ważnym, niezastąpionym w wielu dziedzinach narzędziem pracy. Wydawać by się mogło, że nie znajdzie się dla niego zastosowania w sztuce, a jednak okazuje się, że i owszem.

Przyjrzyjmy się przez chwilę, jakie możliwości daje fotografii i fotografice technika cyfrowa. Sceptycy twierdzą, że ta dziedzina twórczości wpadająca w elektroniczną otchłań, nie niesie z sobą tych samych wartości, co tradycyjna fotografia analogowa. Powstawanie obrazu na cyfrowym nośniku jest dla nich świętokradztwem! Ale czy aby słusznie? Czy powinniśmy się wzbraniać przed swego rodzaju naturalną ewolucją, jakiej poddane są wszelkie technologie? Przecież wielkim odkryciem była „camera obscura", a dalej wynalezienie światłoczułej błony fotograficznej! Cieszmy się tym wynalazkiem, ale pozwólmy mu się rozwijać zwiększając możliwości i wciąż go udoskonalając. Nie można przecież cofać się wstecz!

Dlaczego nie mielibyśmy wyeliminować czasochłonnego i wymagającego specjalistycznego sprzętu procesu wywoływania zdjęć, na rzecz błyskawicznego zapisu ich na karcie pamięci w aparacie. Dla kogoś zajmującego się fotografią dość intensywnie, odpada problem przechowywania, a później ponownego odszukiwania negatywów. Zręcznie przygotowane programy komputerowe pozwalają na przechowywanie wszelkich zdjęć w poręcznych katalogach z możliwością podglądu w przystępnych galeriach. Technologia ta nie tylko oszczędza nasz czas, ale przede wszystkim pieniądze. Możliwość wielokrotnego zapełniania karty pamięci po uprzednim zarchiwizowaniu starych danych, daje nieograniczone możliwości zapisu..

Tworząc swoje dzieło przy pomocy komputera jesteśmy w stanie ratować z opresji nawet najbardziej nieudane pod względem technicznym grafiki. Można bowiem nasycać kolory, doświetlać zdjęcie, zmieniać gamy barw, poprawiać kontrast. Jednym słowem można powiedzieć, że przy pomocy komputera i cyfrowej fotografii każdy artysta ma możliwość stworzyć dzieło d o s k o n a ł e!

Grafika komputerowa pozwala na tworzenie obrazów nie tylko bazujących na fotografii, która jednak jest zawsze wdzięczną bazą w przypadku tego rodzaju twórczości, ale również zupełnie niezależnych od samego zdjęcia. Łatwo można już eksportować obraz z aparatu w cyfrowej wersji wprost do komputera, ale co zrobić, żeby otrzymać efekt pędzla czy piórka prowadzonego ludzką ręką? Jak się okazuje, i malować i rysować można bezpośrednio w komputerze. Tu znowu triumfuje technika, która przygotowała również dla rysowników narzędzie pozwalające na współpracę z komputerem. Tablet. W zasadzie nie ma dużej różnicy między rysunkiem za pomocą ołówka czy kolorowych kredek na papierze i bezpośrednio w komputerze. Jest to genialne urządzenie. Tak więc można tworzyć naprawdę genialne pracy bezpośrednio w technice cyfrowej. Bez użycia farb czy pędzli. Bez tworzenia matrycy do uzyskania kilku odbitek naszej grafiki. Dostępne w tej chwili programy graficzne dają wręcz nieograniczone możliwości wykazania się pomysłem i umiejętnościami. Pozwalają na tworzenie dzieł będących kompilacją różnych technik, niczym dobrze wszystkim znany tradycyjny collage.

Wykorzystanie komputera, wykonując kolejny krok, pozwala na wizualizacje artystycznych pomysłów nie tylko jako dzieło, ale również w trójwymiarowej przestrzeni! Tworzenie i komponowanie przestrzennych brył. Ekran monitora nie zastąpi oczywiście sali wystawowej, gdzie można podziwiać artystyczne instalacje, konstrukcje. Zbudowane przez twórcę bryły w wektorowej przestrzeni nie zastąpią wyrzeźbionego w glinie elementu, który można dotknąć i wziąć do ręki. Daje nam to jednak kolejną płaszczyznę do uzyskiwania nowych efektów na polu twórczości artystycznej.

A teraz jeszcze jeden krok do przodu. Grafika komputerowa nie tylko pozwala tworzyć w płaszczyznach dwu i trójwymiarowych. Animacja. Narzędzie pozwalające ożyć obrazom. Niesamowita rzecz. Niech każdy sobie teraz wyobrazi słynnego surrealistę, Salvadora Dali. Wyobraźmy sobie, że ten znakomity malarz żyje i tworzy tu i teraz. Myślę, że nie miał by najmniejszych oporów wykorzystywać w tych celach zdobycze techniki. A teraz wyobraźmy sobie jedno z jego najbardziej znanych dzieł, „Płonącą żyrafę", upiorne postacie nagle ożywają, klimat staje się jeszcze bardziej mroczny i jeszcze bardziej surrealistyczny, a tytułowa żyrafa tonie w płomieniach ‘żywego' ognia. Albo prace Zdzisława Beksińskiego, wszystkim dobrze znane koszmarne obrazy, postacie odarte ze skóry. Nawet romantyczny wątek przedstawiony jest przez artystę upiornie, w „Pocałunku" splecione w uścisku dwa kościotrupy.. i nagle wszystko ożywa, opowiada historię nie tylko tu i teraz, dzieło zaczyna przemawiać do odbiorcy nie tylko z powierzchni płótna, ale egzystować również w przestrzeni czasu!

Dlaczego wzbraniać się przed możliwościami, jakie dają artyście nowe technologie. Świat idzie na przód, ewoluuje, tak samo jak sztuka! Nie żyjemy już w jaskiniach, żeby korzystać z archaicznych pigmentów do malowania, mamy teraz nowe, wszechstronne narzędzie, jakim jest komputer w rękach artysty. Sceptycy obawiają się, że sam człowiek, jako twórca, niedługo zniknie, ale gdzie indziej może się zrodzić idea i wizja dzieła jeśli nie w umyśle jednostki.

 

Tutaj mozna skomentowac KLIKNIJ LINK

 

autor artykulu Aleksanda Kurzaj na zlecenie doop.pl

 
Startuj DOOP.PL | Dodaj do ulubionych | Poleć nas znajomym | Kontakt | Regulamin | Pomoc
Wszystkie prawa zastrzeżone przez doop.pl©