Wpisz login i hasło, następnie kliknij zaloguj się.

Kliknij zarejestruj się by założyć konto na doop.pl
Interviews
Forum
Ateliers
Articles
Our artists
Events
Publication

- Tancerka -  - Akt - akt BLACK BEAUTI  ART PANORAMA RUMI NIOCZYWISTA
Shocking collection of body parts. Hey, too bad we can...
No, rzeczywiscie cos tutaj nie dziala z powiekszeniem...
Jest to nota dla naszej administracji Doop.Pl ; niestety...

Art gallery, paintings, sculpulture, free archive for every one.

Outstanding
Painting and Graphick
Stained glass
Sculpture
Other
PC Graphick
 
Inform about news:
 
 
Art Gallery - paintings, sculpulture.

Art Gallery promote
young artist. Give
no limited access to
put your paintings,
sculpulture in
our website.
We give you
free website aswell.
www.
YourName.doop.com
 
WITRAŻ - JAK TO SIę ROBI...
 
EwaWoźniakLisowska (Data: 2007-06-24 23:11:21)

Jak się robi witraże? Długo!:) Pierwszy krok to inspiracja i dobrze zrobiony projekt.


Drugi wykonanie szablonu i kalki (kalki są potrzebne żeby szkła się nie pomieszały - bo nie jest trudno ułożyć 20 elementów, ale 100 tak.........w moim dmuchawcu było ich aż 137). Trzeci etap to wycinanie szkła. Używam szkieł kolorowych i zwykłego białego szkła jeśli witraż ma być malowany.


Następnie malowanie: Na początek maluję kontur. Farba konturowa , jak i inne farby do malowania witraży są sproszkowane i są to często tlenki metali: żelaza, ołowiu, miedzi. Farby miesza się z wodą i po otrzymaniu konsystencji błota bardzo cienkim pędzelkiem maluje się kontur całgo obrazka na już wyciętych białych szkłach. Ponieważ linia po wyschnięciu jest ( jak to błoto) bardzo niergularna, gruba , postrzępiona i po prostu brzydka należy ją zdrapać wzdłuż całej długości po obu jej stronach, aż stanie się odp. gruba lub cienka i równa jak od długopisu. Konturu, a także potem emalii i patyn nie można dotykać palcami bo od razu się zcierają! Całą pracę wykonuje się na podświetlanym stole, żeby wszystko było dobrze widoczne. Po wyrównaniu konturu wypala się szkło w piecu. Teraz kontur jest trwały i nie da się go niczym usunąć.


Następny etap to nakładanie kolorowych patyn i emalii. Ja zawsze zaczynam od czarnej, ona tworzy cienie. Patynę nakłada się bardzo szerokim pędzlem na mokro na całą powierzchnię szkła. Po wyschnięciu wygląda jak klisza prześwietlonego czarno-białego filmu pokrytego pudrem. Następnie różnymi pędzelkami zbiera się z powierzchni szkła nadmiar patyny. Za pomocą stukania, przecierania i dmuchania.........jestem cała zawsze w kolorowych pyłkach......mam je na ubraniu, w nosie i w oczach, a niestety niektóre są niezdrowe np. ołów.

To co potem ma być białe musi być bezwzględnie oczyszczone , to co ma być w porzyszłości kolorową plamą też....no chyba że akurat tam będzie padał cień!:) I szkło znów trafia do pieca. Jeden wypał trwa w moim piecu około 40-50 min. Potem powoli studzi się wszystkie szkła........powoli, żeby nie popękały. I znów następny kolor nakłąda się na całe szkło lub tylko mniej więcej w mejsce gdzie ma się on znaleźć np. niebieskie oczy i znów należy pędzelkami, na sucho zestukać nadmiar koloru i znów wypał 40 min i studzenie i kolejny kolor. Trzeba mieć wcześniej przemyślaną całą taktykę nakładania poszczególnych kolorów, kilka lub kilkanaście wypałów do przodu. Przewidzieć i nie zamalować miejsca które na końcu ma pozostać białą świecącą plamką np. na końcu nosa:) To zupełnie jak w grze w szachy:)


Po wypaleniu farba jest nie do usunięcia i jest na trwałe związana z powierzchnią szkła! Im więcej zaplanuje się kolorów tym więcej będzie warstw i wypałów tym bardziej witraż skomplikowany i tym droższy!:) Najlepiej i najprościej widać to w serii japońskiej! Pierwszy wypał to kontur, drugi szare cienie, trzeci przyciemnienie włosów i częśći garderoby do czerni i czwarty wypał to biel.

Ostatni etap to składanie witraża w taśmie miedzianej i lutowanie ( tzw. technika Tiffanyego) lub klasycznie w profile ołowiane. Jeśli składa się wszystko w ołowiu to już jest kolejna batalia wojenna ze szkłami..........ale to temat na całkiem nowy artykuł!:))

Galeria Ewy

 
Startuj DOOP.PL | Dodaj do ulubionych | Poleć nas znajomym | Kontakt | Regulamin | Pomoc
Wszystkie prawa zastrzeżone przez doop.pl©