Wpisz login i hasło, następnie kliknij zaloguj się.

Kliknij zarejestruj się by założyć konto na doop.pl
Interviews
Forum
Ateliers
Articles
Our artists
Events
Publication

Chodnik - Szyb - W starym ogrodzie coś się pojawiło Senny las 2 - Tancerka -  - Akt -
Obrazy - OK. Lecz Galeria popsuta !!!
Yes,it is a pity we can not view our pictures here...
Shocking collection of body parts. Hey, too bad we can...

Art gallery, paintings, sculpulture, free archive for every one.

Outstanding
Painting and Graphick
Stained glass
Sculpture
Other
PC Graphick
 
Inform about news:
 
 
Art Gallery - paintings, sculpulture.

Art Gallery promote
young artist. Give
no limited access to
put your paintings,
sculpulture in
our website.
We give you
free website aswell.
www.
YourName.doop.com
 
WITRAŻ - JAK TO SIę ROBI...
 
EwaWoźniakLisowska (Data: 2007-06-24 23:11:21)

Jak się robi witraże? Długo!:) Pierwszy krok to inspiracja i dobrze zrobiony projekt.


Drugi wykonanie szablonu i kalki (kalki są potrzebne żeby szkła się nie pomieszały - bo nie jest trudno ułożyć 20 elementów, ale 100 tak.........w moim dmuchawcu było ich aż 137). Trzeci etap to wycinanie szkła. Używam szkieł kolorowych i zwykłego białego szkła jeśli witraż ma być malowany.


Następnie malowanie: Na początek maluję kontur. Farba konturowa , jak i inne farby do malowania witraży są sproszkowane i są to często tlenki metali: żelaza, ołowiu, miedzi. Farby miesza się z wodą i po otrzymaniu konsystencji błota bardzo cienkim pędzelkiem maluje się kontur całgo obrazka na już wyciętych białych szkłach. Ponieważ linia po wyschnięciu jest ( jak to błoto) bardzo niergularna, gruba , postrzępiona i po prostu brzydka należy ją zdrapać wzdłuż całej długości po obu jej stronach, aż stanie się odp. gruba lub cienka i równa jak od długopisu. Konturu, a także potem emalii i patyn nie można dotykać palcami bo od razu się zcierają! Całą pracę wykonuje się na podświetlanym stole, żeby wszystko było dobrze widoczne. Po wyrównaniu konturu wypala się szkło w piecu. Teraz kontur jest trwały i nie da się go niczym usunąć.


Następny etap to nakładanie kolorowych patyn i emalii. Ja zawsze zaczynam od czarnej, ona tworzy cienie. Patynę nakłada się bardzo szerokim pędzlem na mokro na całą powierzchnię szkła. Po wyschnięciu wygląda jak klisza prześwietlonego czarno-białego filmu pokrytego pudrem. Następnie różnymi pędzelkami zbiera się z powierzchni szkła nadmiar patyny. Za pomocą stukania, przecierania i dmuchania.........jestem cała zawsze w kolorowych pyłkach......mam je na ubraniu, w nosie i w oczach, a niestety niektóre są niezdrowe np. ołów.

To co potem ma być białe musi być bezwzględnie oczyszczone , to co ma być w porzyszłości kolorową plamą też....no chyba że akurat tam będzie padał cień!:) I szkło znów trafia do pieca. Jeden wypał trwa w moim piecu około 40-50 min. Potem powoli studzi się wszystkie szkła........powoli, żeby nie popękały. I znów następny kolor nakłąda się na całe szkło lub tylko mniej więcej w mejsce gdzie ma się on znaleźć np. niebieskie oczy i znów należy pędzelkami, na sucho zestukać nadmiar koloru i znów wypał 40 min i studzenie i kolejny kolor. Trzeba mieć wcześniej przemyślaną całą taktykę nakładania poszczególnych kolorów, kilka lub kilkanaście wypałów do przodu. Przewidzieć i nie zamalować miejsca które na końcu ma pozostać białą świecącą plamką np. na końcu nosa:) To zupełnie jak w grze w szachy:)


Po wypaleniu farba jest nie do usunięcia i jest na trwałe związana z powierzchnią szkła! Im więcej zaplanuje się kolorów tym więcej będzie warstw i wypałów tym bardziej witraż skomplikowany i tym droższy!:) Najlepiej i najprościej widać to w serii japońskiej! Pierwszy wypał to kontur, drugi szare cienie, trzeci przyciemnienie włosów i częśći garderoby do czerni i czwarty wypał to biel.

Ostatni etap to składanie witraża w taśmie miedzianej i lutowanie ( tzw. technika Tiffanyego) lub klasycznie w profile ołowiane. Jeśli składa się wszystko w ołowiu to już jest kolejna batalia wojenna ze szkłami..........ale to temat na całkiem nowy artykuł!:))

Galeria Ewy

 
Startuj DOOP.PL | Dodaj do ulubionych | Poleć nas znajomym | Kontakt | Regulamin | Pomoc
Wszystkie prawa zastrzeżone przez doop.pl©