Wpisz login i hasło, następnie kliknij zaloguj się.

Kliknij zarejestruj się by założyć konto na doop.pl
Interviews
Forum
Ateliers
Articles
Our artists
Events
Publication

Chodnik - Szyb - W starym ogrodzie coś się pojawiło Senny las 2 - Tancerka -  - Akt -
Obrazy - OK. Lecz Galeria popsuta !!!
Yes,it is a pity we can not view our pictures here...
Shocking collection of body parts. Hey, too bad we can...

Art gallery, paintings, sculpulture, free archive for every one.

Outstanding
Painting and Graphick
Stained glass
Sculpture
Other
PC Graphick
 
Inform about news:
 
 
Art Gallery - paintings, sculpulture.

Art Gallery promote
young artist. Give
no limited access to
put your paintings,
sculpulture in
our website.
We give you
free website aswell.
www.
YourName.doop.com
 
TEORIA KONTEMPLACJI
 
Katarina75 (Data: 2006-11-05 23:24:01)

Kontemplacja...generalnie każdy wie co to jest i do czego ona jest. Każdy potrzebuje miejsca do niej, a także chwili czy też przedmiotu.   


Ale zacznijmy od poczatku....kontemplacja powstała z inspiracji Kanta i jest to  prostsza teoria przeżyć estetycznych. Miało to miejsce już w Oświeceniu i była to teoria Schopenhauera. To właśnie on twierdził, że  przeżycie estetyczne jest po prostu kontemplacją..." Człowiek doznaje tego przeżycia, gdy zajmuje postawę widza, gdy opuszcza zwykłą postawę wobec rzeczy i przestaje myśleć o tym, dlaczego są i do czego są, a skupia się  na tym co ma przed sobą"- tak twierdził Schopenhauer... czy miał racje??

 

Raczej tak... człowiek nie myśli już abstrakcyjnie a skupia całą siłę umysłu w oglądaniu rzeczy. Pochłania go to całkowicie i  zapomina o osobowości. Dzieje się tak często.... np. stojąc przed jakimś dziełem... jesteś tylko ty i "to coś". Pochłania Cię i wycisza Twój  umysł.

 

Może nie wszyscy tak mają, ale ja na pewno... często mi się zdaża pokontemplować... Ostatnio będąc w górach i siedząc  na jednym z balkonów na Pielgrzymach (grupa skalna w Karkonoszach) pochłonęła mnie całkowicie=]....

 

Obraz jaki stwarza się w głowie można przelac na płótno,papier czy chociażby zostawić w głowie. Wtedy to podmiot staje się zwierciadłem przedmiotu, a w naszej świadomości nie ma już podziału na tego, kto ogląda i na to co jest oglądane. Cała świadomość jest wówczas wypełniona obrazowym przedstawieniem świata. Taki stan umysłu, poddanie się przedmiotom nazywał Schopenhauer "oglądaniem". Nawet Pitagoras mówił, że takie określenie przeżycia estetycznego odpowiada naturalnej koncepcji, owej postawie "widzów". Była to nowa koncepcja ale za to odwieczna.

 

Czyż nie jest tak, że  każdemu człowiekowi towarzyszą przeżycia estetyczne??... Oczywiście, że tak!!! Każdy doznaje jej w inny sposób,w innym miejscu oraz przy różnych przedmiotach. Warto czasem oddać się właśnie takiej kontemplacji... Dla mnie może nie jest to ucieczka, ale coś wspaniałego... przeżycie czegoś czego nie mam na codzień. Schopenhauer tłumaczył to tym, że wartość kontemplacji jest ukojeniem niespokojnej woli. Hmm....a może niespokojnej duszy..??? Estetyczną teorię kontemplacji utopił jednak w metafizyce... My tego nie róbmy.... Niech każdy znajdzie "to coś", aby uspokoić własną wole ...dusze... Więc...chyba nadszedł czas na kolejną kontemplację.

 

 
Startuj DOOP.PL | Dodaj do ulubionych | Poleć nas znajomym | Kontakt | Regulamin | Pomoc
Wszystkie prawa zastrzeżone przez doop.pl©