Wpisz login i hasło, następnie kliknij zaloguj się.

Kliknij zarejestruj się by założyć konto na doop.pl
Interviews
Forum
Ateliers
Articles
Our artists
Events
Publication

Chodnik - Szyb - W starym ogrodzie coś się pojawiło Senny las 2 - Tancerka -  - Akt -
Obrazy - OK. Lecz Galeria popsuta !!!
Yes,it is a pity we can not view our pictures here...
Shocking collection of body parts. Hey, too bad we can...

Art gallery, paintings, sculpulture, free archive for every one.

Outstanding
Painting and Graphick
Stained glass
Sculpture
Other
PC Graphick
 
Inform about news:
 
 
Art Gallery - paintings, sculpulture.

Art Gallery promote
young artist. Give
no limited access to
put your paintings,
sculpulture in
our website.
We give you
free website aswell.
www.
YourName.doop.com
 
TYCJAN - TIZIANO VECELLI
 
Z cyklu slawni artysci: (Data: 2009-04-08 09:31:23)

Tycjan, a właściwie Tiziano Vecellio urodził się około roku 1489 lub 1477– dokładna data nie jest znana, w różnych źródłach jest podawany różny rok urodzenia, za to pewne jest miejsce urodzenia – Pieve di Cadore, mała wioska w Dolomitach. Tycjan urodził się w rodzinie kapitańskiej, był synem Lucii i Gregoria di Conte dei Vecellio. Już w młodości Tiziano wraz z bratem zostali wysłani do Wenecji, gdzie mieszkał ich wuj, Antonio Vecellio. Tutaj rozpoczęła się pierwsza przygoda Tycjana ze sztuką.


Tycjan w Wenecji został wstępnie wysłany na praktyki do Sebastiana Zuccato, który był mozaikarzem – stąd jednak szybko został przeniesiony do warsztatu mistrza Gentile Belliniego, jako że poznano się na tym, że ma talent. Po jakimś czasie zabrał go do siebie brat Gentile, Giovanni Bellini. Ten okres był wyjątkowo ważny dla twórczości Tycjana – tutaj właśnie rozpoczęły się pierwsze jego inspiracje, które szczególnie są widoczne w okresie tworzenia pierwszych dzieł. Tutaj również Tycjan poznał Giorgione’a, z którym przez długi czas pierwszego okresu twórczości współpracował.


Giorgione był jednym z pierwszych uznanych malarzy weneckich. Wraz z Tycjanem w roku 1508 dostali zlecenie na wykonanie fresków w budynku niemieckich handlarzy, Fondaco dei Tedeschi – Giorgione malował ścianę od Kanału Weneckiego, zaś Tycjan od strony stałego lądu. W czasach obecnych jednak freski te prawie się nie zachowały. Juz wtedy, gdyby nie fakt, że artyści podzielili się na dwie ściany, trudne byłoby rozpoznanie, czyje w zasadzie są malowidła.


W roku 1510 Tycjan wyjechał do Padwy, bowiem w Wenecji wybuchła epidemia dżumy – zmarł w niej przyjaciel i mentor Tycjana, Gorgione. Tycjan w Padwie dokonał pierwszego swojego dzieła grupowego, widać było jednak, że nie radzi sobie z zagospodarowaniem przestrzeni, a dodatkowo wzoruje się silnie na twórczości Gorgione’a. Po niedługim czasie, około 1512 roku, po opanowaniu zarazy Tycjan wrócił do Wenecji, gdzie dokończył część nieukończonych dzieł swojego przyjaciela.


Rok 1515 był znaczącym w twórczości malarza – w końcu zaczął wypracowywać własny styl malowania, odchodząc od wpływów Giorgione’a. W 1516 został on uznanym malarzem, kiedy to zostało mu zaproponowane stanowisko Malarza Wenecji w spadku po Bellinim. Wtedy również zaczął tworzyć na zamówienia obrazy ołtarzowe, które pozostały wzorem na długi czas dla innych twórców. Obrazy te utrzymane były w kolorystyce błękitu i czerwieni, jak w okresie wczesnym twórczości.


Około 1520 roku urodził się syn Tycjana, Orazio, który również został malarzem – jednak nie był tak wybitny i indywidualny, aby być zauważonym wśród innych malarzy.

Aż do 1533 roku Tycjan pracował przede wszystkim w Wenecji i Florencji, kiedy to najpierw Karol V, potem zaś Filip II zatrudnili go na stanowisku królewskiego malarza. Do tego czasu Tycjan całkowicie już opanował swój styl, który zyskał wielkie uznanie w środowisku weneckich malarzy. Artysta, pobierając stałą pensję od cesarza, nie ograniczył się tylko do przyjmowania zleceń z dworu – różni inni zleceniodawcy również przewijali się przez jego warsztat. Wtedy Tycjan tworzył głównie obrazy oparte na alegorii czy erotyzmie, którego wymagał od niego cesarz – obrazy były tworzone w Madrycie lub do niego wysyłane. Warto dodać, że w związku z uznaniem, jakie zyskał malarz, został on obdarzony tytułem hrabiowskim.


W 1545 roku twórczością Tycjana zainteresował się ówczesny papież, Paweł III. Artysta otrzymał zaproszenie na dwór w Watykanie, gdzie spędził ponad rok, malując obrazy na zamówienie ojca kościoła. Namalował wtedy jeden z pierwszych obrazów psychologicznych w malarstwie, oparty na dziele pisanym, gdzie użycie kolorów zostało ograniczone do bieli, czerwieni, czerni i żółci. Już wtedy wiadome było, że znakiem rozpoznawczym malarza będzie wąska gama kolorów.


Zmiany w twórczości malarza nastąpiły około roku 1550, kiedy wrócił on już do Wenecji. Ważne było ówczesne tło polityczne i społeczne, czyli kontrreformacja oraz ciągłe spory i wojny. Twórczość Tycjana zaczęła się diametralnie zmieniać – ze zmysłowej zaczęła nabierać cech cierpienia oraz skupienia. Wiele dzieł z tamtego okresu zaczęło przybierać cechy manieryzmu oraz cechy typowe dla baroku – jednak wciąż artysta polegał przede wszystkim na renesansowych podstawach malarstwa i osiągnięciu harmonii i głębi w obrazach.


Artysta prowadził spokojne życie, zmarł w roku 1576, 27. sierpnia, w Wenecji. Pozostawił po sobie przede wszystkim dojrzały dorobek malarza posługującego się dobrym stylem malowania i kolorystyką – stąd określenie ,,tycjanowski” oznaczające kolor rudy pomieszany z pomarańczowym, wykorzystywane przez artystę w obrazach.

 

 

 

Mozna cos dodac od siebie klikajac na tekst... 

 
Startuj DOOP.PL | Dodaj do ulubionych | Poleć nas znajomym | Kontakt | Regulamin | Pomoc
Wszystkie prawa zastrzeżone przez doop.pl©